Главная » 2014 » Май » 13 » Особливості посвідчення договорів дарування нерухомого майна
12:54
Особливості посвідчення договорів дарування нерухомого майна

Одним з найбільш розповсюджених договорів відчуження майна є договір дарування. У статті 717 Цивільного кодексу України договором дарування визначено договір, згідно з яким одна сторона (дарувальник) передає або має передати у майбутньому іншій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. Договір, що встановлює обов’язок обдаровуваного вчинити на користь дарувальника будь-яку дію майнового або немайнового характеру, не є договором дарування.
Особливий порядок передбачений щодо дарування нерухомого майна. Відповідно до ч. 2 ст.719 Цивільного кодексу України договір дарування нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
При перевірці цивільної правоздатності та дієздатності юридичної особи нотаріус зобов’язаний ознайомитися з установчими документами, свідоцтвом про державну реєстрацію і витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців цієї юридичної особи і перевірити, чи відповідає нотаріальна дія, яка вчиняється, обсягу її цивільної правоздатності та дієздатності.
Договір дарування посвідчується за умови подання документів, що підтверджують право власності на майно, що відчужується. Крім того, при посвідченні договору дарування жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна нотаріусом перевіряється відсутність заборони відчуження або арешту майна.
Відповідно до ст. 174 Податкового кодексу України об’єкти спадщини чи дарунку, які передаються членам сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.      Спадкоємці, обдаровані, які отримали у спадщину чи дарунок об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, не зобов’язані зазначати їх вартість в річній податковій декларації
Згідно із ст. 7 Закону України від 12.07.2001 р. №2658-III «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» проведення оцінки майна є обов’язковим у випадку оподаткування майна.
Відповідно до Порядку проведення оцінки нерухомого та рухомого майна, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2013 року №231, визначає механізм проведення оцінки майна для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів (крім випадків його успадкування та дарування).
Згідно з наказом Міністерства юстиції України № 563/5 від 25 березня 2014р. «Про внесення змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», відповідно до ст. 2-1 Закону України «Про нотаріат» та з метою спрощення процедури оформлення спадщини нотаріус посвідчує правочин, який передбачає будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості та об’єкти незавершеного будівництва, крім їх успадкування та дарування, за наявності документа про сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчисленого з ціни, зазначеної у правочині, але не нижче оціночної вартості такого нерухомого майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності згідно з вимогами нормативно-правових актів з оцінки майна та документа про оціночну вартість.
Таким чином, при отриманні дарунка об’єктів нерухомості родичами першого ступеня споріднення проводити оцінку згідно з порядком проведення оцінки нерухомого та рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2013 року №231, немає необхідності.
В.Кузьменко, 
приватний нотаріус 
районного нотаріального 
округу Запорізької області

 

Категория: Полезная информация | Просмотров: 1304 | Добавил: Main_admin
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]